Svojpomocná výmena zámkov je ľahšia, než sa môže na prvý pohľad zdať. Keďže ide o základný bezpečnostný prvok, ktorý bráni vstupu nežiaducim osobám a chráni vaše priestory, problémy so zámkom treba riešiť promptne. Ak sa rozhodnete pustiť sa do toho, predstavujeme vám návod, ako na to.
1. Zohľadnite bezpečnostnú triedu
Cylindrické vložky v mechanizme zámku sa rozdeľujú na základe bezpečnostných tried, ktorých je 4. Odlišujú sa na základe farby a možnostiach použitia. V prípade bezpečnostných dverí sa dostanete do styku s vložkami triedy 3 a vyššie. Na priestory ako dielne stačí vložka do triedy 2, domácnosť musíte zabezpečovať vyššími triedami. To treba zohľadniť pred výmenou zámku, aby ste sa na ňu vedeli patrične pripraviť.
2. Dbajte na meranie
Rozmery cylindrickej vložky a kovania sú kľúčové a musia byť odmerané čo najpresnejšie pred celým procesom. Majte na pamäti aj to, či v novom zámku chcete mať jednostrannú alebo obojstrannú vložku, čo závisí od toho, či sa bude zámok odomykať z jednej, alebo z oboch strán. V takom prípade je dôležitá vzdialenosť od upevňovacej skrutky vložky ku kraju kovania z vonkajšej a vnútornej strany dvier.
Ideme na to
Odmerajte vložku, ktorej rozmer sa určuje podľa 2 hodnôt, ako sme to spomenuli vyššie - od stredovej upevňovacej skrutky ku kraju kovania z vonkajšej strany dvier a z vnútornej strany dvier.
Teraz odskrutkujte starú vložku, a to tak, že zastrčíte kľúč do zámku a odskrutkujete stredovú skrutku v zadlabovacom zámku. Pomocou zastrčeného kľúča starú vložku vytiahnite.
Novú vložku nasuňte na miesto starej tak, že do nej vložíte kľúč a pootočíte ním tak, aby bol zub v rovine s telom vložky.
Narovnajte vložku a následne ju upevnite pomocou skrutkovača dotiahnutím stredovej skrutky. Keď to budete mať hotové, pootočte kľúčom, aby ste skúsili, či sa vložka nezasekáva a či sa otáča bez problémov.
Zámok je vymenený. Nech slúži.