Cylindrická vložka je súčasťou kovania dverí a slúži na ovládanie blokovacieho mechanizmu, čím vás chráni pred vlámaním. V jej vnútri sa nachádzajú blokovacie kolíky a stavidlá, vďaka ktorým sa zámok neotočí, ak sa doň nevloží správny kľúč. Výber vložky je podmienený jej rozmermi, preto majte na pamäti parametre, vďaka ktorým získate presne to, čo váš zámok potrebuje.
Rôzne typy vložiek
Ponuka vložiek sa líši od toho, kde ich budete potrebovať usadiť. Najčastejšie môžeme registrovať stavebné vložky a bezpečnostné vložky.
Stavebné vložky sú obyčajné a lacné cylindrické vložky, ktoré sa väčšinou používajú na dočasné uzatvorenie, ako napríklad na stavbách. Takisto ich používame na miestach, kde sú menšie nároky na bezpečnosť, ako napríklad v pivniciach, kôlňach či bránkach. Ich účelom je zamknúť dvere, nie však chrániť majetok či bezpečie.
Ak chcete ochranu vás či vašich vecí, na to tu sú bezpečnostné vložky. Sú používané hlavne na vchodových dverách do domov, bytov, chát či firemných priestorov. Podliehajú aj certifikácii bezpečnosti, čo definuje ich kvalitu. Sú vyššou triedou v ochrane majetku či osôb a teda aj investíciou do bezpečia a prevencie.
Myslite na tieto údaje
Aby ste si mohli vybrať tú správnu vložku, potrebujete mať zopár základných informácií. V prvom rade musíte vedieť hrúbku dverí. Takisto zohľadnite aj hrúbku kovania, pretože vložka by nemala presahovať jeho rozmery. Najdôležitejšie je ale vedieť vzdialenosť upevňovacej centrálnej skrutky cylindrickej vložky od hrany kovania z vnútornej strany dverí, ako aj z vonkajšej. Tak zistíte, akú dĺžku musí vaša cylindrická vložka mať. Nemala by presahovať rozmery kovania, a ak aj, tak maximálne o 3 mm.
Ak usádzate nové dvere a nemáte vložku, informácie o tom, akú potrebujete, poskytuje aj dodávateľ, spoločne s parametrami, ktoré sme uviedli a ktoré je nevyhnutné vedieť.
Rozmery cylindrických vložiek
Veľkosť vložiek udávajú 2 čísla, ktoré na označení cylindrických vložiek nájdeme, a ktorými sú vyššie spomenuté vzdialenosti od centrálnej skrutky. V praxi sa stretávame so širokou škálou rozmerov, pričom najmenšie môžu mať iba 20 mm, zatiaľ čo najväčšie niekedy prekročia aj 10 cm.